http://sudevijoga.hu/pranayama-es-a-sport/
Miért kell fura neveket adni egy jóga órának?
Ez lett a következő témám. Hogy miért? Mert ezt kérdezték tőlem! Miért kell olyan amerikaias nevet adni neki, hogy core yoga?
Ahogy írtam a cikkben én alkalmazott jógát is tartok. Egy ideig tartottam csípőnyitó órát is. Ilyenkor igyekszem egy kis változatosságot vinni a jógába, és (kövezzetek meg) egy kicsit szórakoztatóvá tenni azt. Értem én, hogy az Iyengar nem tanított ilyet, azt is értem, hogy semmilyen indiai ashramban nem fogok olyannal találkozni, hogy core yoga. Igen tudom! Viszont egy nagyon kedves tanárom egyszer azt mondta nekem " Legyünk őszinték! A nyugati ember alkalmatlan az igazi jóga gyakorlására!" Amikor ezt mondta én nem éreztem felháborodást és nem is akartam magyarázkodni, tudtam, hogy igaza van.
Őszintén? Én sem hiszem, hogy bárki aki mostanában elkezdett jógázni az nagyon bele ásta volna magát a jóga rejtelmeibe (tisztelet a kivételnek).Valószínűleg ha azt mondanám minden új embernek aki hozzám jönne, hogy jobban örülnék neki ha addig el sem kezdenéd a gyakorlást amíg nem vagy vegetáriánus akkor nem járna hozzám senki. Tévedés ne essék, ezzel nincs semmi baj. Viszont igaz.
Amikor elkezdtem a "Fuss bele a jógába!" és core yoga óráimat, több tanár kolléga megkérdezte, hogy akkor ez mi is pontosan? Milyen tradíciókon alapszik? Egyesek szemében láttam, hogy nem értik, miről is beszélek! Sőt láttam a döbbenetet! Volt aki azt mondta, hogy Patanjali forog a sírjában. Ezt több okból is viccesnek találtam, de ebbe nem megyek bele.
Emlékszem az idei Jóga Fesztiválon volt aki felháborodva tiltakozott az Antigravity Jóga ellen, és volt aki az egyik általam nagyra becsült és nagyon szeretett tanár dinamikusabb óráit ócsárolta. Mondván az nem jóga.
Érdekes!
Most akkor hogy is van ez? Elvárjuk, hogy valaki a "tradíciók" szerint tartson órákat de a gyakorlók felé nem lehet elvárásunk? Hogy mondjuk igen is érkezzen időben, hogy tartsa be az etikettet? Hogy nem jövünk be a terembe hangosan mikor éppen mindenki a mantrája kellős közepén tart. A tanárok nagy többsége igen csak kritikus tud lenni a másikkal. Ha már a tradícióknál tartunk akkor a gyakorlókkal szemben miért ne legyünk azok. Bocsánat kicsit elkanyarodtam, viszont azt hiszem ezzel meg is van a következő téma :)
Én szeretném a nyugati ember számár elérhetővé és érthetővé tenni a jógát egy hétköznapibb szinten. Ha ehhez az kell, hogy előtte jól kifáradjanak core yogán, hogy tudjanak egy jót relaxálni, vagy az kell, hogy futó yoga nevet adjak az órának, hogy pránayámát gyakoroljanak akkor azt fogom tenni. Szeretném összhangba hozni a jógát azokkal az emberekkel akik itt és most élnek, és itt és most akarnak ezzel foglalkozni. Elvárások nélkül! Szeretném a jóga alap esszenciáját kiemelve segíteni az embereket egy jobb élet felé. Nem mindenki tud azzal foglalkozni, hogy mi a jóga nyolc lépcsőfoka, mit is jelent a samádhi, mi a sádana, ki is az a Patanjali. Azt viszont észre vettem, hogy a hosszabb ideig kitartott Vhírabdrászan közben el tudom mesélni nekik annak történetét ami akár még szórakoztató is lehet. Azt hiszem egy kis változatosság, egy kis lazaság nem árt mert ha nagyon keretek közé akarjuk szorítani ezt az amúgy végtelenségig rugalmas és gyönyörű dolgot amit jógának hívnak akkor könnyen a saját elménk keretei közé szorítva találjuk magunkat. Ezért is próbáltam ki a SUP yogát, ezért csinálom a core yogát, és a futókra specializálódott órát is ezért találtam ki. Úgy érzem ha egy kicsit más szintre tesszük a jógát attól az még nem degradálódik, viszont adhat valamit annak is aki amúgy soha nem menne el jóga órára.
2013. október 29., kedd
2013. október 10., csütörtök
Arra gondoltam, hogy újra kezdem a blogolást. Még anno, mikor afrikai tartózkodásunk alatt vezettem elektronikus naplót nagyon szórakoztatónak találtam. Persze akkor más volt a téma mint amiről most szándékozom írni.
Mi lesz a téma? Hát a jóga! Mert ez az életem, ez a dharmám ( az a természeti törvény ami az életemet áthatja, a lelki beállítottságom, a vallásom) ezzel foglalkozom minden nap, ezzel fekszek és kelek. Az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy rajtam kívül még nagyon sokan találtak rá erre az útra és szeretném, hogyha ezen a fórumon értékes eszme futtatások, viták alakulnának ki közöttünk ebben a témában, vagy olyan témákban amik ide kapcsolódnak.
Első témaként arról kérdeznélek titeket, hogy szerintetek meddig lehet elmenni a jóga különböző variációival? Mi az ami nektek még bele tartozik a jóga fogalom körébe és mi az ami már kiveri a biztosítékot (gondolok itt a jóga különböző extrémebb variációira pl. kutyás jóga :) )
Általában azt vettem észre, hogy a legtöbb oldalon vagy blogon, inkább a jóga régi hagyományos kérdéseiről folynak a viták. Ami nagyon hasznos mert stabil alap nélkül nincs jó ház, de mintha a jóga új, mostanában kialakult ágazatai eleve el lennének ítélve és még csak szót sem érdemelnek. Az alap hatha, ashtanga órákon kívül egyre, másra szaporodnak az alkalmazott jóga órák és annak a modernebb variációi. Ha valakinek nem tiszta akkor az alkalmazott jóga azt jeleni, hogy az oktató csak a jóga bizonyos eszközeit használja fel a cél elérése érdekében. Én is tartok csípőnyitó órát, ahol úgy állítottam össze az ászanák sorrendjét, hogy medence tájéki izmok megnyújtására, lazítására koncentrálok. Az ott található csakrák megnyitásával és az ahhoz tartozó energia blokkok feloldásával foglalkozunk. Sőt tartok órát futóknak is. Ezt kedden és csütörtökön tartom. Kedden a felsőtest izmainak erősítése és a láb nyújtása a menü, csütörtökön pedig pont fordítva, az óra végén pedig nagy gondot fektetünk a pránayama (légzéstechnika) gyakorlására. Mint jóga oktató úgy gondolom, hogy rugalmasnak kell lennem és nyitottnak, ha erre van igény akkor erre kell válaszolni, hiszen a jóga alapvetően erre tanít.
Viszont ami a napokban történt velem, az még így is sok mindent megváltoztatott bennem! Soha nem gondoltam volna, hogy valami ami ennyire eltérő az "ortodox" jógától, az ennyire hatásos lehet. Na, akkor most már elárulom, hogy miről is van szó. A neve: S(tend) U(p) P(addle) Yoga. A gyakorolás maga,
egy szörf deszkához hasonlatos vízi járművön történik, amin az emberek alapvetően evezni szoktak. Viszont van rajta egy olyan tapadó felület amin akár jógázni is lehet. Nálam minden ami vízzel kapcsolatos amúgy is nagyon vonzó, mert szerintem az egyik legjobb kikapcsolódási lehetőség. Nagyon jól el tud lazítani már az is, ha csak bámulom a vizet és hagyom, hogy a hullámok elmossák a fölösleges gondolataimat. A jógának amúgy is van egy relaxáló, nyugtató aspektusa de ez a kettő együtt fantasztikus élmény volt!
Az óra elején volt egy kis bemelegítés, hogy érezzük a deszka mozgását, a víz hullámzását. Aztán jött a surya namaskar ashtangás változata, ami nem is volt annyira nehéz, mint ahogy elsőre gondoltam. Az ötven perces gyakorlás alapvetően a csakrák köré van felépítve, mégpedig úgy, hogy felülről haladunk lefelé. Tehát a legelső feladat sirsászana (fejállás)a deszkán! Nesze neked rutin és több éves gyakorlás! Nagyon fontos tudni való hozzá, hogy majdnem minden ászana kivitelezhető a deszkán csak más a felépítése az elejétől kezdve és máshogy kell lebontani. Itt a háromszög támasz a fejnél már egy haladó verzió! Az alap, hogy a deszka két szélét kell fogni és a háromszög harmadik pontját a fej adja. Már is egy teljesen más szemszögből nézed a világot és ebben az esetben a víz hullámzása csak nehezít a helyzeten. A harmadik, negyedik próbálkozás már sikeresnek volt mondható. Miután ezzel megvoltunk és már mindenki túl volt az első vízbe esésen, mentünk tovább a torokcsakrás ászanák felé. Egy két rávezető gyakolrat a shalabászanára majd a dhanurászanára majd jöttek maguk az ászanák. Azt hinné az ember, hogy na ez könnyű lesz, de ahogy hullámzott a víz rendesen kellett dolgoztatni a core izmokat, hogy le ne pottyanjunk. Elérkeztünk az álló ászanákhoz. Vhírabadra A/B variáció, utthita pársvakónászana, trkikónászana. A vhírabadránál úgy dolgozott a nyújott lábam mint még soha! A trikónászanánál le kellett tennem a kezem, nem volt más választásom különben eldőlök! Igazán tanulságos volt, mert ahogy azt mondtam teljesen máshogy épül fel egy ászana a deszkán mint a matracon. A lábak nem egymás mögött, hanem egy kicsit egymáshoz képest sréhen eltolva helyezkednek el a deszkán. Tehát a tolás hangsúlya tényleg a külső talpélen van és nincs pihi mert leesel! Az egész óra alatt éreztem a törzs izmainak munkáját, sőt még másnap is! Majd levezetésnek jött még chakrászana, meg egy két kéztámaszos póz ami már több egyensúlyt kívánt! Majd a végén relaxáció! Igazi élmény volt!
Ez az élmény nem csak arra mutatott rá, hogy mit nem csinálok jól a matracon hanem, megtanított elengedni. Vízbe esni akár még jó is lehet!
Mi lesz a téma? Hát a jóga! Mert ez az életem, ez a dharmám ( az a természeti törvény ami az életemet áthatja, a lelki beállítottságom, a vallásom) ezzel foglalkozom minden nap, ezzel fekszek és kelek. Az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy rajtam kívül még nagyon sokan találtak rá erre az útra és szeretném, hogyha ezen a fórumon értékes eszme futtatások, viták alakulnának ki közöttünk ebben a témában, vagy olyan témákban amik ide kapcsolódnak.
Első témaként arról kérdeznélek titeket, hogy szerintetek meddig lehet elmenni a jóga különböző variációival? Mi az ami nektek még bele tartozik a jóga fogalom körébe és mi az ami már kiveri a biztosítékot (gondolok itt a jóga különböző extrémebb variációira pl. kutyás jóga :) )
Általában azt vettem észre, hogy a legtöbb oldalon vagy blogon, inkább a jóga régi hagyományos kérdéseiről folynak a viták. Ami nagyon hasznos mert stabil alap nélkül nincs jó ház, de mintha a jóga új, mostanában kialakult ágazatai eleve el lennének ítélve és még csak szót sem érdemelnek. Az alap hatha, ashtanga órákon kívül egyre, másra szaporodnak az alkalmazott jóga órák és annak a modernebb variációi. Ha valakinek nem tiszta akkor az alkalmazott jóga azt jeleni, hogy az oktató csak a jóga bizonyos eszközeit használja fel a cél elérése érdekében. Én is tartok csípőnyitó órát, ahol úgy állítottam össze az ászanák sorrendjét, hogy medence tájéki izmok megnyújtására, lazítására koncentrálok. Az ott található csakrák megnyitásával és az ahhoz tartozó energia blokkok feloldásával foglalkozunk. Sőt tartok órát futóknak is. Ezt kedden és csütörtökön tartom. Kedden a felsőtest izmainak erősítése és a láb nyújtása a menü, csütörtökön pedig pont fordítva, az óra végén pedig nagy gondot fektetünk a pránayama (légzéstechnika) gyakorlására. Mint jóga oktató úgy gondolom, hogy rugalmasnak kell lennem és nyitottnak, ha erre van igény akkor erre kell válaszolni, hiszen a jóga alapvetően erre tanít.
Viszont ami a napokban történt velem, az még így is sok mindent megváltoztatott bennem! Soha nem gondoltam volna, hogy valami ami ennyire eltérő az "ortodox" jógától, az ennyire hatásos lehet. Na, akkor most már elárulom, hogy miről is van szó. A neve: S(tend) U(p) P(addle) Yoga. A gyakorolás maga,
egy szörf deszkához hasonlatos vízi járművön történik, amin az emberek alapvetően evezni szoktak. Viszont van rajta egy olyan tapadó felület amin akár jógázni is lehet. Nálam minden ami vízzel kapcsolatos amúgy is nagyon vonzó, mert szerintem az egyik legjobb kikapcsolódási lehetőség. Nagyon jól el tud lazítani már az is, ha csak bámulom a vizet és hagyom, hogy a hullámok elmossák a fölösleges gondolataimat. A jógának amúgy is van egy relaxáló, nyugtató aspektusa de ez a kettő együtt fantasztikus élmény volt!
Ez az élmény nem csak arra mutatott rá, hogy mit nem csinálok jól a matracon hanem, megtanított elengedni. Vízbe esni akár még jó is lehet!
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)
