Mi lesz a téma? Hát a jóga! Mert ez az életem, ez a dharmám ( az a természeti törvény ami az életemet áthatja, a lelki beállítottságom, a vallásom) ezzel foglalkozom minden nap, ezzel fekszek és kelek. Az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy rajtam kívül még nagyon sokan találtak rá erre az útra és szeretném, hogyha ezen a fórumon értékes eszme futtatások, viták alakulnának ki közöttünk ebben a témában, vagy olyan témákban amik ide kapcsolódnak.
Első témaként arról kérdeznélek titeket, hogy szerintetek meddig lehet elmenni a jóga különböző variációival? Mi az ami nektek még bele tartozik a jóga fogalom körébe és mi az ami már kiveri a biztosítékot (gondolok itt a jóga különböző extrémebb variációira pl. kutyás jóga :) )
Általában azt vettem észre, hogy a legtöbb oldalon vagy blogon, inkább a jóga régi hagyományos kérdéseiről folynak a viták. Ami nagyon hasznos mert stabil alap nélkül nincs jó ház, de mintha a jóga új, mostanában kialakult ágazatai eleve el lennének ítélve és még csak szót sem érdemelnek. Az alap hatha, ashtanga órákon kívül egyre, másra szaporodnak az alkalmazott jóga órák és annak a modernebb variációi. Ha valakinek nem tiszta akkor az alkalmazott jóga azt jeleni, hogy az oktató csak a jóga bizonyos eszközeit használja fel a cél elérése érdekében. Én is tartok csípőnyitó órát, ahol úgy állítottam össze az ászanák sorrendjét, hogy medence tájéki izmok megnyújtására, lazítására koncentrálok. Az ott található csakrák megnyitásával és az ahhoz tartozó energia blokkok feloldásával foglalkozunk. Sőt tartok órát futóknak is. Ezt kedden és csütörtökön tartom. Kedden a felsőtest izmainak erősítése és a láb nyújtása a menü, csütörtökön pedig pont fordítva, az óra végén pedig nagy gondot fektetünk a pránayama (légzéstechnika) gyakorlására. Mint jóga oktató úgy gondolom, hogy rugalmasnak kell lennem és nyitottnak, ha erre van igény akkor erre kell válaszolni, hiszen a jóga alapvetően erre tanít.
Viszont ami a napokban történt velem, az még így is sok mindent megváltoztatott bennem! Soha nem gondoltam volna, hogy valami ami ennyire eltérő az "ortodox" jógától, az ennyire hatásos lehet. Na, akkor most már elárulom, hogy miről is van szó. A neve: S(tend) U(p) P(addle) Yoga. A gyakorolás maga,
egy szörf deszkához hasonlatos vízi járművön történik, amin az emberek alapvetően evezni szoktak. Viszont van rajta egy olyan tapadó felület amin akár jógázni is lehet. Nálam minden ami vízzel kapcsolatos amúgy is nagyon vonzó, mert szerintem az egyik legjobb kikapcsolódási lehetőség. Nagyon jól el tud lazítani már az is, ha csak bámulom a vizet és hagyom, hogy a hullámok elmossák a fölösleges gondolataimat. A jógának amúgy is van egy relaxáló, nyugtató aspektusa de ez a kettő együtt fantasztikus élmény volt!
Ez az élmény nem csak arra mutatott rá, hogy mit nem csinálok jól a matracon hanem, megtanított elengedni. Vízbe esni akár még jó is lehet!

Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése