http://sudevijoga.hu/pranayama-es-a-sport/
Miért kell fura neveket adni egy jóga órának?
Ez lett a következő témám. Hogy miért? Mert ezt kérdezték tőlem! Miért kell olyan amerikaias nevet adni neki, hogy core yoga?
Ahogy írtam a cikkben én alkalmazott jógát is tartok. Egy ideig tartottam csípőnyitó órát is. Ilyenkor igyekszem egy kis változatosságot vinni a jógába, és (kövezzetek meg) egy kicsit szórakoztatóvá tenni azt. Értem én, hogy az Iyengar nem tanított ilyet, azt is értem, hogy semmilyen indiai ashramban nem fogok olyannal találkozni, hogy core yoga. Igen tudom! Viszont egy nagyon kedves tanárom egyszer azt mondta nekem " Legyünk őszinték! A nyugati ember alkalmatlan az igazi jóga gyakorlására!" Amikor ezt mondta én nem éreztem felháborodást és nem is akartam magyarázkodni, tudtam, hogy igaza van.
Őszintén? Én sem hiszem, hogy bárki aki mostanában elkezdett jógázni az nagyon bele ásta volna magát a jóga rejtelmeibe (tisztelet a kivételnek).Valószínűleg ha azt mondanám minden új embernek aki hozzám jönne, hogy jobban örülnék neki ha addig el sem kezdenéd a gyakorlást amíg nem vagy vegetáriánus akkor nem járna hozzám senki. Tévedés ne essék, ezzel nincs semmi baj. Viszont igaz.
Amikor elkezdtem a "Fuss bele a jógába!" és core yoga óráimat, több tanár kolléga megkérdezte, hogy akkor ez mi is pontosan? Milyen tradíciókon alapszik? Egyesek szemében láttam, hogy nem értik, miről is beszélek! Sőt láttam a döbbenetet! Volt aki azt mondta, hogy Patanjali forog a sírjában. Ezt több okból is viccesnek találtam, de ebbe nem megyek bele.
Emlékszem az idei Jóga Fesztiválon volt aki felháborodva tiltakozott az Antigravity Jóga ellen, és volt aki az egyik általam nagyra becsült és nagyon szeretett tanár dinamikusabb óráit ócsárolta. Mondván az nem jóga.
Érdekes!
Most akkor hogy is van ez? Elvárjuk, hogy valaki a "tradíciók" szerint tartson órákat de a gyakorlók felé nem lehet elvárásunk? Hogy mondjuk igen is érkezzen időben, hogy tartsa be az etikettet? Hogy nem jövünk be a terembe hangosan mikor éppen mindenki a mantrája kellős közepén tart. A tanárok nagy többsége igen csak kritikus tud lenni a másikkal. Ha már a tradícióknál tartunk akkor a gyakorlókkal szemben miért ne legyünk azok. Bocsánat kicsit elkanyarodtam, viszont azt hiszem ezzel meg is van a következő téma :)
Én szeretném a nyugati ember számár elérhetővé és érthetővé tenni a jógát egy hétköznapibb szinten. Ha ehhez az kell, hogy előtte jól kifáradjanak core yogán, hogy tudjanak egy jót relaxálni, vagy az kell, hogy futó yoga nevet adjak az órának, hogy pránayámát gyakoroljanak akkor azt fogom tenni. Szeretném összhangba hozni a jógát azokkal az emberekkel akik itt és most élnek, és itt és most akarnak ezzel foglalkozni. Elvárások nélkül! Szeretném a jóga alap esszenciáját kiemelve segíteni az embereket egy jobb élet felé. Nem mindenki tud azzal foglalkozni, hogy mi a jóga nyolc lépcsőfoka, mit is jelent a samádhi, mi a sádana, ki is az a Patanjali. Azt viszont észre vettem, hogy a hosszabb ideig kitartott Vhírabdrászan közben el tudom mesélni nekik annak történetét ami akár még szórakoztató is lehet. Azt hiszem egy kis változatosság, egy kis lazaság nem árt mert ha nagyon keretek közé akarjuk szorítani ezt az amúgy végtelenségig rugalmas és gyönyörű dolgot amit jógának hívnak akkor könnyen a saját elménk keretei közé szorítva találjuk magunkat. Ezért is próbáltam ki a SUP yogát, ezért csinálom a core yogát, és a futókra specializálódott órát is ezért találtam ki. Úgy érzem ha egy kicsit más szintre tesszük a jógát attól az még nem degradálódik, viszont adhat valamit annak is aki amúgy soha nem menne el jóga órára.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése